Záměrně zde neužívám výraz dámská lyže, protože se obávám, že by teď většina z vás ani nedočetla větu. Pod pojmem dámská lyže se často skrývá výraz pro rádoby sportovní náčiní (často místo dřevěného jádra vypěněné), které se sice hodí vzít s sebou na hory, ale pouze jako módní doplněk, na kterém si mnoho radosti z pohybu neužijete. Mohu vás však ujistit, že u LUSTi i dámské lyže mají celodřevěné jádro, zajišťující lyži dobré jízdní vlastnosti.

Veškeré informace a zkušenosti níže jsem se tedy snažil popsat tak, aby pro vás byl výběr lyží co nejjednodušší. Samozřejmě ale stále doporučuji s námi vaše veškeré lyžařské představy před koupí osobně či telefonicky prokonzultovat, případně si u nás i lyže vyzkoušet. A pro případ, že byste i tak po pár dnech na svahu zjistili, že vybrané lyže nejsou úplně ty pravé, nabízíme u nás výměnu lyží za jiný model.

Teď už ale k samotnému srovnání jednotlivých modelů. Níže uvedené lyže jsem seřadil od těch výkonnějších pro technicky i fyzicky zdatné lyžařky a postupně ubírám. Pojďme se tedy podívat na to, co od kterých lyží můžete čekat.????

Modely PC 74 a PC 77

I lyže z řady PC jsou vyráběny jako unisex a v kratších délkách jsou vyspělými lyžařkami s výbornou kondicí (podle školní stupnice známka velmi dobře) využívány poměrně často. U lyže pro střední a delší oblouk, PC 74, bude limitní nejmenší vyráběná délka 164 cm, hodící se ženám s výškou postavy od 174 cm. Nejvíce si na tomto modelu budete užívat na upraveném pevném podkladu, velmi spolehlivá je i na zmrzlém sněhu, ale obstojně si poradí i s měkkou sjezdovkou. Svojí konstrukcí podporuje carving i smýkaný oblouk. Model PC 77 je ve srovnání s PC 74 výhodnější do měkkého sněhu, velmi dobře zvládá i rozbitý povrch, rovněž je určen pro lyžařky s výbornou kondicí a vyrábí se již od 157 cm. PC 77 tedy doporučujeme pro lyžařky s výškou od 163 cm. Svým poloměrem krojení je tato lyže určena pro střední a kratší oblouk. Na měkkém podkladu se na ní výborně carvuje, rovněž jízda klasickým smýkaným obloukem je snadná, avšak lyžařky musí počítat se skutečností, že na umrzlém tvrdém sněhu se při carvingu obtížněji překlápí z hrany na hranu a hůře se i po hraně vede a pravděpodobně vás přiměje ke smýkanému oblouku. Odvážné lyžařky, milující rychlost, rozhodně nebude žádný z modelů LUSTi PC v tomto ohledu ničím omezovat. A pokud vás zajímá detailní srovnání modelů PC 74 a PC 77, podívejte se do lyžoviny Srovnání modelů LUSTi PC 74 a PC 77 s lyžemi SC.

Modely SC 74 a SC 77

Modely SC 74 a SC 77 jsou podélně měkčí sportovní lyže, velmi často využívané dámským pokolením vyznávající střední oblouk. Doporučujeme je ženám, u kterých bych lyžařskou zdatnost a kondici oznámkoval jako chvalitebnou. Ve srovnání s modely PC jsou méně náročné na vynaložení fyzické síly a jejich měkčí konstrukce by se negativně projevila až v rychlostech nad 70 km/h, kde by lyže začaly býti pozvolna neklidné. O stylu jízdy, délce oblouku a kvalitě vhodného povrchu sjezdovek platí to samé jako u jejich výkonnějších sester PC 74 a PC 77. Modely SC se vyrábějí v délkách od 157 cm u SC 74 a od 156 cm u SC 77. Stejně jako u řady PC i u těchto dvou modelů řady SC se můžete dozvědět více v lyžovině Srovnání modelů LUSTi PC 74 a PC 77 s lyžemi SC.

Slalomky RC SL

Model RC SL je často využíván k lyžování s krátkým obloukem, jak ženami vyznávajícími klasický styl smykem, tak i carving. Naše poznatky z řady testovacích akcí přinesly zajímavý postřeh. Tento model totiž vyhověl mnoha ženám vyznávajícím lyžování více do pohody klasickým stylem, pro které bych si dovolil použít školní známku lyžařské zdatnosti a vynakládaného fyzického úsilí mezi chvalitebnou a dobrou. Ale zároveň tato lyže splnila požadavky agresivnějších lyžařek, vyznávajících krátký dynamický oblouk oběma styly, tedy pedagogy hodnoceno velmi dobře. RC SL se nejlépe chová na upravené sjezdovce s pevným podkladem. Spolehlivá je na zledovatělém sněhu a díky šířce 68 mm pod vázáním se hezky svezete i na měknoucím sněhu. Je dobře ovladatelná v pomalejší rychlosti, ale díky své konstrukci je stabilní i ve velké rychlosti. Pro svoji oblíbenost u řady žen se vyrábějí od délky 150 cm. Pro detailní srovnání modelu RC SL s dalšími slalomkami najdete v lyžovině Srovnání slalomek LUSTI.

FUN CARVY FC a RFC

Lyže FC i RFC se hodí pro ženy preferující především krátký zavřený carvingový oblouk na upravených sjezdovkách s pevným podkladem, spolehlivě fungují i na zledovatělém sněhu, ale nemají příliš rády měkkou rozbitou sjezdovku. Lyže FC vyráběná v délkách 110 -165 cm je podélně měkčí a méně fyzicky náročná, umožňuje i bržděný oblouk smykem v pomalé a střední rychlosti. Oblíbena je u lyžařek s lyžařskou zdatností a fyzickou kondicí odpovídající hodnocení chvalitebně až dobře. RFC je tvrdší agresivnější lyže v délkách od 140 cm. Splní požadavky náročných lyžařek preferujících carvingový styl, jejichž lyžování i kondici lze směle oznámkovat velmi dobře až chvalitebně. Konstrukce lyže umožňuje i velmi svižnou jízdu. Ženy vyšších postav pro zavřený carvingový oblouk využívají i lyže PC 71, které jsou pokračováním délek lyží RFC. I o modelu RFC se můžete případně dozvědět více v lyžovině Srovnání slalomek LUSTI.

FJR SL

U FJR SL se dámy prosím oprostěte od označení této lyže jako fisová juniorská slalomka. Mezi lyžařkami je tato lyže velice oblíbena a tvoří mezistupeň mezi unisex modely LUSTi a dámskou řadou LP. Jedná se o lyži se dvěma tenčími titanalovými nosnými vrstvami, která není fyzicky příliš náročná, snadno se ovládá i v pomalejší rychlosti, ale je stabilní a klidná i v rychlostech vyšších. Již mnoho sezón dělá radost lyžařkám, jejichž lyžařské umění i fyzickou kondici by tělocvikář označil jako chvalitebnou a občas přidal varovné minus. Svojí konstrukcí je určena pro krátký oblouk a podporuje jak carvingový, tak i klasický smýkaný styl jízdy. Nejraději má upravenou sjezdovku a tvrdší povrch, vynikající je i na zledovatělém sněhu. Vyrábí se v délkách od 130 cm.

SC 71

SC 71 je rovněž u žen velmi oblíbená lyže, obratná a snadno ovladatelná. Ve srovnání s FJR, která je svojí geometrií předurčena ke krátkému oblouku, SC 71 se více hodí pro oblouk o něco delší. Je vyráběná od délky 146 cm. Velmi dobře vyhoví jak carvingovému lyžování (velmi snadno se překlápí z hrany na hranu, protože je úzká), tak i klasickému oblouku smykem. Doporučována je lyžařkám jezdícím líbivým stylem, kterým by lyžařský instruktor dal za fyzickou zdatnost i lyžařský um bez váhání chvalitebnou nebo dobrou se dvěma hvězdičkami. Nejlépe se chová na upraveném pevnějším podkladu, pocit bezpečí poskytuje i na zledovatělém sněhu. Pokud si budete chtít přečíst o lyži SC 71 ještě podrobnější informace, navštivte opět naši lyžovinu Srovnání modelů LUSTi PC74 a PC77 s lyžemi SC.

CWR 81

Celodřevěná rockerová lyže CWR 81 se dvěma stabilizačními titanaly může být pro ženy malým zázrakem z pohledu snadného ovládání při pomalejší jízdě i z pohledu stability ve vyšší rychlosti, univerzálnosti kvality sněhu (od ledovky až po měkký rozbitý povrch sjezdovky) a hlavně možnosti velmi snadného střídání klasického stylu lyžování smýkaným obloukem s tím carvingovým na hranách. Radost udělá lyžařkám od velmi dobré technické lyžařské úrovně s výbornou kondicí, až po školní hodnocení dobrá lyžařka. I když se tato lyže podle údajů o poloměru oblouku zdánlivě tváří jako předurčena k rychlosti v delším oblouku, rockerový tvar z ní dělá lyži vhodnou pro střední i kratší oblouk. Vyrábí se v délkách od 156 cm a doporučujeme ji zvolit větší než u klasických camberových modelů lyží. Tedy buď shodnou s vaší výškou postavy nebo jen o 4 cm kratší. Pokud se budete chtít dozvědět více o rockerovém profilu a celkově o řadě LUSTi CWR, doporučujeme lyžovinu V čem tkví kouzlo lyží LUSTi CWR.

Dámské modely LP a LL

LP ( Ladies performance)

Všechny modely s označením LP mají v oblibě lyžařky, ke kterým by pedagog promlouval přibližně takto: Já na vás vidím, že si to lyžování náramně užíváte. Vy na svahu vypadáte tak ladně, já bych vám rád dal možná i chvalitebnou, ale vy mi tak zjevně dáváte najevo, že je pro vás přednější radost z jízdy než fyzický výkon. Vždyť vy se na těch LPčkách jen tak ladně vezete, musím uznat, že někdy i rychleji. Ale jen minimálně se do těch lyží opíráte silou a jen nějakým zázrakem vám lyže sami pomáhají. Vy samozřejmě přesně víte, co se vám líbí a působí vám radost. Nechme tedy pedagoga, ať si své pomyslné normy i známky naloží do octa a dál si užívejte pohodovou jízdu…????. V čem se tedy modely LP od sebe liší?

LP 68

LP 68 je dámská slalomka samozřejmě s celodřevěným jádrem a jednou titanalovou stabilizační nosnou vrstvou určena pro krátký oblouk. Tvar má shodný jako RS CL (šířka 68 mm pod vázáním) a je i vyráběna ve stejné formě. Určena je pro krátký oblouk jak carvingový, tak i klasický smýkaný. Nejraději má upravenou sjezdovku s pevnějším podkladem. Při správném nabroušení hran se na ni budete cítit jistě i na zledovatělém sněhu. Svojí podélně měkčí konstrukcí je určena lyžařkám pohodářkám, které však za dobrých podmínek rády ocení její stabilitu i při vyšších rychlostech. Doporučená délka je o 10 až 15 cm menší než je výška vaší postavy.

LP 72

LP 72 je svým složením a podélnou tvrdostí shodná s LP 68. Pod vázáním je ale rozšířena na 72 mm, což ji předurčuje jak na rovný povrch sjezdovky, tak i pro měkčí rozbitější. Svojí geometrií je určena pro střední a kratší oblouk carvingový, stejně tak i smýkaný. Jinak pro ni platí vše jako pro LP 68. Je však univerzálnější co se týká povrchu sjezdovek. Délku zvolte přibližně o 8 – 13 cm kratší než měříte.

LP 76

LP 76 se složením materiálů shoduje se svými užšími sestrami LP 68 a LP 72. LP 76 (nejširší z řady LP) se šířkou 76 mm pod vázáním a svojí geometrií je předurčena ke krátkému oblouku, vyniká na měkkém sněhu a rozbitém povrchu sjezdovek. Na měkkém podkladu podporuje jak carvingový, tak i klasický smýkaný styl jízdy. Na zmrzlé sjezdovce musíte počítat se skutečností, že překlápění z hrany na hranu a vedení po hraně je obtížnější až nepohodlné. Pravděpodobně vás přiměje ke smýkanému oblouku. Délku zvolte přibližně o 10 – 13 cm kratší než měříte.

LL 72 a LL 76

Modely LL 72 a LL 76 z řady Ladies Light jsou určeny lyžařkám, které při zimním pobytu na horách vyhledávají spíše odpočinek a relaxaci než zážitek z dynamické jízdy na lyžích. K jejich ovládání není potřeba vyvinout znatelnější fyzické úsilí. LL 72 i LL 76 mají celodřevěné jádro z velmi lehkého dřeva Paulownie, což dámy ocení zejména při jejich přenášení. Tyto lyže jsou určeny pro střední oblouky v nízké rychlosti, zde jsou velmi snadno ovladatelné a poskytují jistotu i na zmrzlém sněhu. Užší LL 72 je vhodnější na rovné upravené sjezdovce, širší LL 76 více oceníte na měkkém a rozbitém podkladu. Ve srovnání s modely LP jsou lyže LL ovladatelné za vynaložení ještě menšího úsilí, ale začnou být neklidné a nestabilní již od střední rychlosti (cca 45km/h). Čím určitě oba modely LL zaujmou, je velmi vyjímečný design. Doporučená délka je výška postavy mínus 10 až 15 cm.

Děkuji všem ženám lyžařkám, které svými postřehy a poskytnutými informacemi ze zkušeností s lyžemi LUSTi významně napomohly k sepsání tohoto pojednání. Přeji si, aby i Vám pomohlo při výběru vhodných lyží.

Za Satrapa ski
Honza Satrapa

 

 

0
    0
    KOŠÍK
    Košík je prázdnýPokračovat v nákupu