Rychle nahoru a tryskem dolů
Tak takto nějak jsem si to také představoval. Tato myšlenka je snem mnoha vyznavačů skialpinismu, kteří vzešli nebo právě vzcházejí z řad sjezdových lyžařů. Touha poznávat a pozorovat zasněženou krajinu mimo vytyčené sjezdové tratě je vrozena většině milovníků hor.
Po dlouhá léta byla téměř jediná možnost nazout na nohy běžky a vydat se po více či méně upravené běžkařské stopě vstříc dobrodružství. My sjezdaři, kteří jsme se tak stávali příležitostnými běžkaři, jsme vesměs byli nevyčerpatelným zdrojem zábavy pro ty, kteří na běžkách trávili většinu zimní sezóny. Pro ně totiž na rozdíl od nás nebyl zásadní problém v případě potřeby sjet na běžkách i sjezdovku. O mazání běžek ani nemluvě.
Před pár lety nastala v pohybu po horách revoluce. Začali se objevovat lyžaři chodící i do prudkého kopce bez známek podkluzování lyží a hlavně při sjezdech vymizely groteskní scénky lyžařů, kterým po pádu mezi špičky běžek zůstala ze sněhu koukat jenom bambule od kulichu.
Jak je to tedy na skialpech s tím rychle nahoru a tryskem dolů?
Rychle nahoru znamená mít co nejlehčí lyže, vázání a skialpové boty. Naopak pod pojmem tryskem dolů si představíme výbavu, která nám umožní překonávat většinu sněhových nástrah přírody. A to i v českých podmínkách, kde nejčastěji pojedeme po vyznačených sjezdových tratích, které zejména v odpoledních hodinách nebudou mít ideálně upravený rovný povrch. Takže na cestu dolů bychom potřebovali pro rychlou jízdu ideálně kvalitní sjezdové lyže s dřevěným jádrem osazené alespoň výztuhami z triaxiálního laminátu, pevné sjezdové boty a bezpečnostní vázání, které přenese tlak z našich nohou do hran a skluznic lyží.
A tady začne protestovat hlavně váha. Pro rychlý pohyb do kopce se někteří výrobci dostávají s váhou skialpového setu (lyže + vázání) pod hodnotu 1400 g. Špičkové turistické skialpové boty pak váží i méně než 1500 g. Oproti tomu kvalitní set sjezdových lyží váží někde mezi 4-6 kg a lyžáky kolem 2-3 kg. Je tedy jasné, že při výběru skialpové výbavy půjde o hledání kompromisu mezi co nejsnadněji + nejrychleji nahoru a mezi zážitkovým bezpečným sjezdem dolů.
Pokaždé, když se někde nebo od někoho dozvím, že ten nebo onen výrobce lyží už dokázal vyrobit lyži lehkou jako pírko, na které je možné sjezdovat stejně jako na kvalitních sjezdových lyžích, neváhám tuto skutečnost prověřit. Poslední pokus jsem učinil před několika dny ve Vrchlabí po telefonickém avízu, že takovou lyži máme v našem obchodě. Neměli. ???? Váha lyží se zdála jakžtakž přívětivá, dokud jsem držel pouze jednu a ještě bez vázání. Jakmile jsem si vzal obě, byl pár těžký jako běžné celodřevěné sjezdové lyže. Proto se dále držím tvrzení, že při výběru výbavy pro skialpinismus půjde vždy o kompromisy a v tomto smyslu se vám budeme snažit poradit i v našem obchodě.
Skialpové lyže
Skialpové lyže volíme buď úzké pro pohyb převážně po pevném sněhovém podkladu nebo širší do volného terénu. Musíte počítat se skutečností, že čím lehčí lyže bude, tím opatrněji si musíte počínat při sjezdu dolů. U lehkých skialpových lyží není vhodné opírat se naplno do jazyku bot. Tyto lyže je potřeba zatěžovat více v pevnějším středu pod vázáním a to zejména v rozbitém terénu. Velmi hezký zážitek je v čerstvém hlubokém prašanu na skialpových lyžích od šířky 90 mm.
Skialpy od LUSTi
Skialpové lyže od LUSTi patří k nejlehčím skialpovým lyžím na trhu a přesto mají solidní vlastnosti i pro sjezd. Vyrábějí se pod označením TOUR ve třech šířkách:
TOUR 70
70 mm šířky pod vázáním, 970 g v délce 167 cm, vhodné pro chůzi a sjezd po pevnějším podkladu
TOUR 82
82 mm šířky pod vázáním, 1130 g v délce 170 cm,vhodná jako univerzálka na pevný i měkký sníh
TOUR 94
94 mm pod vázáním, 1270 g v délce 173cm, vhodné do prašanu
SC 71
Myšlence rychle nahoru a tryskem dolu se ale nejvíce přibližují lehké sjezdové lyže SC 71 s váhou 1460 g v délce 162 cm, na kterých si rychlý sjezd užijí i ortodoxní vyznavači carvingových oblouků.
Skialpové boty
Ty nejlehčí, určené pro závodní skialpinismus, čítají váhu pouze kolem 600 g. Jsou karbonové úzké a běžného smrtelníka v nich bolí nohy již od pohledu. Zvolíte-li pohodlnou botu s váhou kolem 1600 g, půjde se vám pohodlně do kopce a jistě se budete cítit i při sjezdu. Sjezdaři navíc získají druhou botu pro lyžování v měkkém a hlubokém sněhu, která pasuje do všech standardních vázání. Lyžování v těchto podmínkách se tak stane výrazně pohodlnější ve srovnání s tím ve tvrdých sjezdových botách.
Skialpové stoupací pásy
Rozhodujícími parametry pro jejich volbu jsou skluznost, stoupavost, váha a trvanlivost. Nejlepší skluz vykazují pásy mohérové, které jsou však náročné na péči a údržbu. Odměnou na nich je poměrně dlouhý skluz při chůzi do mírného kopce nebo po rovině. Rozumným kompromisem mezi skluzem a náročností na péči jsou pásy kombinující 70 % mohéru a 30% nylonu. 100% nylonové pásy mají výbornou stoupavost, dlouhou životnost, ale nízkou kluznost. Doporučujeme je na freeridové lyže, u kterých se nepředpokládá dlouhá chůze po rovině. Ke stoupacím pásům nedílně patří přenosová folie pro jejich snadné sbalení a opětovné natažení na skluznice lyží.
Skialpové vázání
Všechna skialpová vázání na trhu mají přepínání mezi chůzí na pásech s volnou patou a sjezdem z kopce dolů, kdy je pata boty v zaaretované poloze obdobně jako ve sjezdovém vázání. Pro lehké skialpy volíme vázání s pinovou (má hroty) špičkou i patou, které pasuje do všech běžných skialpových bot. Pro výbavu, na které jde sjezdovat rychleji nebo se používá na sjezd volným terénem mimo sjezdovky, doporučujeme vázání s pinovou špičkou ale už nášlapnou patkou. Pro lyže určené do náročného freeridu doporučujeme vázání rámové, které pevnostně obstojí v obtížných terénech (žlaby, skály…).
Hole pro skialpinismus
Vyrábějí se s teleskopicky nastavitelnou délkou pro výstup a sjezd. Mají dobrou oporu pro ruce. Kvalitní pevné hole jsou i z bezpečnostního hlediska důležitou součástí skialpinistické výbavy.
Helma, lavinová bezpečnostní výbava a oblečení
Nepodceňujte ani helmu pro sjezd. Při výstupu ji můžete mít upnutou na batohu, ve kterém si pravděpodobně ponesete i doplňkové oblečení pro jízdu dolů, přenosce na pásy, pití a jídlo. Určitě budete potřebovat minimálně vestu nebo bundu, která neprofoukne, a suché rukavice. Ty, ve kterých půjdete na vrchol hory, určitě suché nebudou :). Pojednání o další lavinové výbavě už ale raději ponechám některému z odborníků, kteří mají s lavinovými oblastmi bohaté zkušenosti. Já osobně mám skialpy jako sportovně poznávací náčiní, které mi v zimě supluje turistiku, běh po lese a částečně i fitko.
Budu však velice potěšen, přijmete-li pozvání do naší prodejny, kde pro vás máme veškerou skialpovou výbavu skladem. Vše kromě bot (z hygienických důvodů máme lyžáky jen na prodej) si u nás můžete půjčit na otestování před koupí nebo půjčovat i pravidelně. S výběrem bot vám rovněž rádi poradíme.
Hezké skialpové zážitky přeje za Satrapa ski
Honza Satrapa